Książki dla dzieci

Strażak Sam jest jednym z ulubionych bohaterów bajkowych wśród najmłodszych. Jego siła, odwaga i gotowość do pomocy zarówno ludziom w różnych trudnych sytuacjach, jak i bezbronnym zwierzętom jest godna podziwu i naśladowaniu. Sam – z pomocą przyjaciół – stara się mądrze rozwiązywać problemy, jakie pojawiają się na jego drodze. To wzór do naśladowania uwielbiany przez dzieci. Książeczki o jego przygodach oraz animowany serial opowiadają o jego wielu przygodach.

Strażak Sam – bohater, który wszystko może!

Seria książeczek „Strażak Sam” powstała jako praca zbiorowa kilku osób. Na rynek wypuszczona przez dwa wydawnictwa: Egmont Polska (w latach 2008 – 2010) oraz Media Service Zawada (od roku 2016). W serii znajduje się 9 książeczek, po około 32 strony każda, bogato ilustrowanych kolorowymi rycinami. Główną lokalizacją akcji jest miasteczko Pontypandy, gdzie mieszka Sam z przyjaciółmi.

Książki o przygodach Strażaka Sama (w kolejności chronologicznej, od najwcześniej wydanej):

 • „Wielkie kłopoty!” (2008 r.);
 • „Pole w ogniu” (2009 r.);
 • „Pies Ratownik” (2010 r.);
 • „Przygoda w latarni morskiej” (2016 r.);
 • „Alarm w lesie” (2016 r.);
 • „Ekipa z Pontypandy” (książka z dodatkiem w postaci płyty DVD z 6 odcinkami bajki – „Jupiter na wolności”, „Mandy na morzu”, „Szalona wieża ciśnień”, „Mandy i wielka góra”, „Charlie i fura ryb” oraz „Lily i wielkie fale”) (2016 r.);
 • „Akcja w jaskini” (2017 r.);
 • „Zaginiony pingwin” (2017 r.);
 • „Strażak Sam. Elvis z gitarą” (2017 r.).

Każda książka o przygodach Strażaka Sama to oddzielna historia, w której przeplatają się znani z poprzednich części bohaterowie. Historie są ciekawie napisane, co sprawia, że maluchy słuchając lub czytając samodzielnie o przygodach Sama chcą być w przyszłości takie jak on. Książeczki bawią a przy okazji uczą jak powinno zachować się w trudnych sytuacjach, jak reagować w przypadku zagrożenia i dlaczego tak ważne jest unikanie niebezpieczeństwa.

Strażak Sam daje dzieciom wskazówki, jak korzystać z pomocy i wsparcia osób dorosłych czy odpowiednich służb. Uświadamia, że same mają jeszcze z mało umiejętności, by samodzielnie poradzić sobie np. w przypadku pożaru czy wypadku, ale mogą wezwać pomoc i dzięki temu przyczynić się do uratowania sytuacji. Sam uczy sposobów unikania zagrożenia w takich sytuacjach jak wędrówka po lesie, wakacje nad morzem, spacer po górach czy też prace domowe lub w polu. Wyrabia w młodych czytelnikach wrażliwość na krzywdę zwierząt oraz empatię do ludzi. Pomaga poznać świat i drugiego człowieka. Uczy, że ludzie potrzebują siebie wzajemnie, trzeba więc być na nich otwartymi. Wiele dzieci chce być takim własnie jak dzielny Strażak Sam.

 

Adaptacje, Książki dla dzieci

Papa smerf, Smerfetka, Łasuch, Maruda to tylko niektóre postacie niebieskiego grona bajkowych stworzeń. Żyją one w lesie. Są bardzo pomocne i przyjazne. Wszystkie smerfy współpracują z sobą w każdej sytuacji. Ich kraina jest bardzo kolorowa i wesoła, spędzają z sobą wiele czasu. Smerfowa wioska wyróżnia się tym, że domki zbudowane są z muchomorów. Wśród smerfów panuje hierarchia, największą mądrość i wiedzę posiada najstarszy w rodzinie, czyli Papa Smerf, w momencie zagrożenia to on udziela porad pozostałym smerfom.

Istnieją jednak postacie psujące ten spokój – są nimi czarownik Gargamel  i jego odwieczny przyjaciel Klakier. Złapanie smerfów jest marzeniem Gargamela i jednocześnie celem życia. Jego nieporadność i zaślepienie doprowadza do wielu zabawnych sytuacji, z których oczywiście obronną ręką wychodzą szalenie urocze smerfy.

Knucie intryg jest dla Gargamela jedynym zajęciem, wraz ze swoim kotem klakierem, chce on złapać smerfy aby przerobić je na złoto według receptury starodawnego przepisu. Jego obecność zakłóca spokój panujący w wiosce smerfów.

Postać Gargamela pomimo tego, że jest on czarnym charakterem, również wzbudza sympatie i nawet on posiada swoich fanów. Czytelnik może wybrać łamigłówkę ,w której jeszcze nie brał udziału, gdyż seria przygód Smerfów jest bardzo bogata. Te małe rozbrykane stwory zapewnią rozrywkę na wiele chwil. Ponadto sprawią, że czas spędzony na ich czytaniu wspólnie z dzieckiem będzie wykorzystany w 100 %. Pozycja, jaką są Smerfy, jest idealna zarówno dla dziecka, jak i dla osoby dorosłej.

Bajka podkreśla, wartości zła i dobra. W każdym odcinku, bez względu na przebieg akcji, triumfują smerfy, a Gargamel odnosi porażkę. Pokazuje to, że działania motywowane niewłaściwymi pobudkami nie mogą mieć dobrego zakończenia.  W świecie Smerfów króluje dobro, miłość i przyjaźń. Ich wioska zachęca, któż nie chciałby pomieszkać w miejscu pełnym miłości i koloru a przede wszystkim dobrej zabawy?! Zupełnie inaczej do tego ma się świat Gargamela, który jest ciemny i ponury. Zestawienie tych dwóch światów również ma na celu pokazania, że warto być dobrym człowiekiem.

Smerfy to postacie ponadczasowe, oglądaliśmy i czytaliśmy ich przygody jako dzieci, a teraz robią to nasze dzieci. Nowa kolekcja Smerfów, wydana w wygodnym formacie uzupełniona jest w bogatą grafikę. Historię można czytać bądź opowiadać posiłkując się obrazkami. Książka działa na wyobraźnie dzieci. Kierowana jest właśnie do nich jednakże Smerfy to książka, do której zaglądać mogą również dorośli.

 

Książki dla dzieci

Świnka Peppa to bohaterka animowanej bajki oraz serii książeczek. Wraz ze swoimi rodzicami (Tata i Mama Świnka) oraz rodzeństwem (brat George), a także gronem przyjaciół i znajomych (Pan Zebra, Dziadek Pies, Kucyk Pedro, Kotka Candy, Królik Richard) przeżywa wiele interesujących przygód.

Premier serialu animowanego miała miejsce w 2004 roku. Natomiast pozycje książkowe są wydawane już od 2003 roku (między innymi przez Wydawnictwo Ladybird, Media Service Zawada, Meteor, Trefl czy Ty Inc.). Świnka Peppa uwielbia słuchać historii opowiadanych przez rodziców, ale sama również mam bujną wyobraźnie, co pozwala jej wymyślać nowe. Ponadto uwielbia uczyć się nowych umiejętności, przezywać ciekawe przygody oraz spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi na wesołej zabawie.

Dzieci kochają Świnkę Peppe za jej radosne usposobienie, zaradność, dobry humor, ciekawość i radzenia sobie w różnych sytuacjach. Książeczki o jej przygodach bawią i uczą. Są idealnym wypełnieniem wolnego czasu dziecka i alternatywą wobec wirtualnego świata. Poza tym doskonale integrują najmłodszych z rodziną dzięki wspólnemu przezywaniu przygód miłej Świnki Peppy. Bohaterka uczy także zachowań w kontaktach społecznych z rówieśnikami i dorosłymi, jak również samodzielności czy odpowiedzialności za siebie, rodzeństwo i najbliższych.

Do tej pory zostało wydanych ponad 100 pozycji książkowych ze Świnką Peppą w roli głównej. Niektóre z nich posiadają dodatki w postaci płyt DVD z odcinkami serialu animowanego, kolorowanki, naklejki czy puzzle. Historie podzielone są na kilka serii, między innymi:

 • „Książeczki z półeczki” (np.”Papuga Polly”, „Sposób na czkawkę”, „Sklep z porcelaną”, „Szkolne podwórko”);
 • „Chrum, chrum” (w tym: „Najlepsi przyjaciele”, „Śnieżne dni”, „Liście na kasztany”, „Koledzy z klasy”, „Morska przygoda”, „Kim chcę być”);
 • „Zabawy w wielkie sprawy” (m.in. „Zabawa w chowanego”);
 • „Opowieści na dobranoc” (np. „Kocham Cię…”, „O zakupach”, „O małej Peppie”);
 • „Ćwiczę z Peppą” (takie jak: „Rysuję kształty i figury”, „Liczę 1, 2, 3…”, „Piszę abc”);
 • „Świnka Peppa” („Wakacyjne opowieści”, „Rodzinne wyścigi”, „Niezwykła wyprawa”);
 • „Pewnego razu” (bajki opowiadane przez Peppę i jej rodziców jak np. „Królewna Śnieżka”, „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „O trzech małych świnkach”);
 • „Księga zabawy”;
 • „Bardzo ważne sprawy” („Odwiedzamy chorego kolegę”, „Umiem się opiekować”, „Jestem na czas”);
 • „Czas na przygodę!” („Dzień pełen wrażeń” i wiele innych).

Ponieważ seria książkowa o Śwince Peppie, jej przygodach oraz najbliższym otoczeniu nadal się rozwija, warto śledzić nowości, jakie pojawiają się na księgarnianych półkach.